Pierwszym Pałacykiem który znajdował się w tym miejscu był wybudowany przez Fryderyka Habsburga pałacyk myśliwski. Arcyksiążę cieszyński bardzo lubił przyjeżdżać w nasze strony gdyż był zapalonym myśliwym jednak, tuż po zakończeniu I wojny światowej i rozpadzie monarchii Habsburgów, w listopadzie 1918, około 200 miejscowych górali, w akcie zemsty za nadużycia arcyksiążęcej służby leśnej (w większości pochodzącej ze Styrii lub Tyrolu), obrabowało pałacyk. Wkrótce cieszyńskie majątki arcyksięcia znacjonalizowano. W odrodzonej Polsce pałacyk stał się własnością Ministerstwa Rolnictwa, które jednak nie miało pomysłu na jego zagospodarowanie.
W 1927 Sejm województwa śląskiego na wniosek ówczesnego wojewody Michała Grażyńskiego postanowił wyremontować obiekt i przeznaczyć go na rezydencję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dar miał być symbolem jedności Śląska z Polską i miejscem wypoczynku dla prezydentów. Remont zakończono 23 grudnia 1927, a już w nocy z 23 na 24 grudnia, w niewyjaśnionych okolicznościach, obiekt spłonął całkowicie. Po pożarze Sejm Śląski podjął decyzję o budowie nowego, bardziej reprezentacyjnego obiektu na rezydencję wypoczynkową dla prezydenta RP, jako dar Śląska i Ślązaków dla głowy państwa. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałe z czasów Mościckiego meble, lampy, telefon, kominek, a nawet wanna z wielką jak hydrant baterią.
Można zwiedzać wnętrza Rezydencji Prezydenckiej (weranda, salon Pronaszki, jadalnia, salon kominkowy, wypoczynkowy, korytarze, gabinet Mościckiego, salon łazienkowy) oraz Tyrolską Kapliczkę
z 1909r, pochodzącą z czasów Habsburgów w zorganizowanych grupach po uprzednim zarezerwowaniu wycieczki z przewodnikiem.