Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 roku, jako drugie dziecko Jana i Ewy Szturc, do dziś dnia mieszka w Wiśle. Swój pierwszy skok oddał na skoczni K17 w Wiśle Centrum, a było to w roku 1983. Tutaj można datować początki przygody z tym sportem. Wpływ na tą decyzję miał jego ojciec Jan, oraz wujek Jan Szturc, który także trenował skoki narciarskie. Warto także zaznaczyć, że ta dyscyplina sportowa towarzyszyła rodzinie od dawna, ponieważ jego dziadek posiadał własną skocznię. Co z pewnością było także dobrą motywacją do ciężkiej pracy. Początki odbywały się na skoczni z punktem konstrukcyjnym K10, zatem długość skoków wahała się pomiędzy 10 a 20 metrów. Natomiast już jako 10 latek trenował i skakał na odległość 60 metrów. To właśnie wuj namówił Adama na porzucenie treningów w kombinacji norweskiej i skupienie się wyłącznie na skokach narciarskich. Miało to miejsce w 1994 roku.
Początki kariery
Pierwszym ogromnym sukcesem Adama Małysza było zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów. W tym też roku oddał skoki na skoczniach: Skalite w Szczyrku, Klaushoferschanze w Sankt Aegyd i Wielkiej Krokwi w Zakopanem odnosząc pierwsze znaczące sukcesy. Od sezonu 1994/1995 Adam zasilił kadrę narodową skoczków narciarskich, których trenerem był wówczas Pavl Mikeski. Pierwszy skok w Pucharze Świata Adam Małysz oddał 4 stycznia 1995r., na skoczni Bergisel w Innnsbrucku. Zajął wtedy 17 miejsce. W tym właśnie sezonie oddając łącznie 10 skoków w ramach Pucharu Świata i dwa w ramach mistrzostw świata, zdobył 51 miejsce i 40 punktów. Co ciekawe, udało mu się pięciokrotnie trafić w klasyfikacji do pierwszej trzydziestki. To w końcówce sezonu udało mu się zdobyć znakomite 10 i 11 miejsce w konkursie w kanadyjskim Thunder Bay.
Pierwsze sukcesy Adama Małysza
W kolejnym sezonie Adam odsłania swój prawdziwy talent i zdobywa pozycje w pierwszej dziesiątce. 18 lutego 1996 roku Orzeł z Wisły w drugiem dniu konkursu w amerykańskim Iron Mountain staje na drugim stopniu podium. W Lahti zajmuje 3 miejsce, w Falun zdobywa srebro, a w Oslo po raz pierwszy w karierze w zawodach pucharu świata zwycięża. Było to jednocześnie pierwsze od 1986 roku zwycięstwo Polaka w skokach narciarskich. To właśnie ten sezon uważa się za przełomowy w karierze Adama Małysza. Skończył go na 7 miejscu w klasyfikacji generalnej PŚ.
Sezon 1996/1997 nie był jednak usłany samymi zwycięstwami, choć miał swoje momenty. Konkurs na skoczni w Bischofshofen w ramach Turnieju Czterech Skoczni, zdobył srebrny medal. Jednak najlepszym skokiem okazał się ten oddany w japońskim Sapporo i Hakubie, gdzie Małysz triumfuje. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata wskakuje na 10 miejsce. Kolejne dwa sezony nie były pomyślne dla naszego skoczka. Z pewnością presja mediów nie pomagała by wrócić na dobre tory. Mówi się że Adam rozważał porzucenie sportu i powrót do wyuczonego fachu. Z ciekawostek, Adam Małysz z wykształcenia jest dekarzem. Jednak nowy trener – Apoloniusz Tajner oraz mocne wsparcie ze strony rodziny, sprawiły że Adam wrócił do formy.
Adam zaczął sezon 1999/2000 od 25 pozycji w Pucharze Kontynentalnym w Villach. Choć skoki dalekie były jeszcze od perfekcji i ostatecznie zajęcie 28 miejsca i zdobycie 214 punktów nie było szczytem marzeń, był to krok w dobrą stronę.
Międzynarodowa kariera naszego Mistrza
Od sezonu 2000/2001 można już mówić o wielkiej międzynarodowej karierze Adama Małysza. Oddawał bardzo dobre skoki, niejednokrotnie ustanawiając nowe rekordy obiektów i wielokrotnie stając na podium. 11 razy zdobył złoto w zawodach Pucharu Świata. Udało m się to osiągnąć jako pierwszemu Polakowi. Nie spoczywając na laurach, powtórzył swoje osiągnięcia w dwóch kolejnych sezonach oraz w sezonie 2006/2007, w sumie czterokrotnie w swojej karierze odbierając Kryształową Kulę. W 2001/2002 zdobył również dwa medale olimpijskie w Sapporo. Kolejny sezon to kolejna Kryształowa Kula w karierze Małysza, zostając tym samym pierwszy w historii skoczkiem, któremu trzy razy pod rząd udało się zostać mistrzem świata. W kolejnym roku, z powodu nieszczęśliwego wypadku podczas sesji treningowej na skoczni w Salt Lake City, Adam zrezygnował z występów w kolejnych konkursach i sezon zakończył na 12 pozycji w klasyfikacji generalnej.
Rok 2004/2005 owocował w zmianę trenera na Heinza Kuttina. Adam skakał poprawnie, choć zarówno w Turnieju Czterech Skocznia jak i Pucharze Świata nie wspiął się na podium, a sezon zakończył na 9 pozycji. W 2006 roku Adam Małysz po raz czwarty w swojej karierze sięgnłą po Kryształową Kulę.
Kolejne sezony nie były już dla Orła z Wisły, aż tak udane. Zajmował odpowiednio 12, 13 i 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Sezon 2010/2011, ostatni w karierze Adama Małysza, przyniósł mu dwa kolejne medale olimpijskie zdobyty w Vancouver oraz trzecią lokatę w Mistrzostwach Świata. Został wówczas również po raz 21 Mistrzem Polski. W tak wspaniałej formie Adam Małysz pożegnał się ze swoimi kibicami, kończąc swoją wspaniałą karierę w skokach narciarskich, by poświęcić się kolejnej pasji – wyścigom rajdowym. Za wybitne osiągnięcia sportowe został trzykrotnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP. Cztery razy został wybrany sportowcem roku. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.
Adam Małysz cały czas mieszka w Wiśle wraz z żoną i córką, zatem wypoczywając w Wiśle jest duże prawdopodobieństwo, że będzie można samodzielnie poprosić o autograf.. :)
Jeśli chcesz być na biężąco, sledź social media Adama Małysza:
- OFICJALNA STRONA ADAMA MAŁYSZA