TRWA W NAJLEPSZE 61. TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ
Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.
Dziś Tydzień Kultury Beskidzkiej to gigantyczne przedsięwzięcie, które w środku lata zawłaszcza Beskidami: Śląskim, Żywieckim Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim i ich okolicami. To pięć dużych estrad: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, gdzie przez dziewięć kolejnych dni odbywają się kilkugodzinne koncerty. W tych miejscowościach organizowane są również krótkie koncerty na rynkach i uliczne korowody zespołów.
Pojedyncze koncerty odbywają się ponadto w innych miejscowościach – w Ujsołach, Istebnej, Bielsku-Białej. Wybrane zespoły uczestniczące w TKB koncertują również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość Gorolskigo Święta w Jabłonkowie na Zaolziu. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej występuje zwykle blisko sto zespołów, kilkanaście to grupy zagraniczne, z całego świata. Do tego kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści. Koncerty ogląda niemal 200-tysięczna widownia. Prezentowane są wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne itp. Organizatorzy przygotowują targi i jarmarki sztuki ludowej, trwają warsztaty i konkursy. Można powiedzieć, że cały region ożywa na czas tego barwnego folklorystycznego spotkania.
Niektórzy goście specjalnie w tym właśnie czasie zjeżdżają w Beskidy. Spotykają się więc na TKB ludzie, dla których rodzima tradycja jest wielką, niezaprzeczalną wartością, budującą ich tożsamość, a jej ochronie poświęcają swój czas, talent i siły. Przychodzą na koncerty również ci, którzy chętnie wykorzystują okazję do posłuchania muzyki ludowej, obejrzenia tradycyjnych tańców, poznania zwyczajów i obrzędów swojego regionu, kraju, a także różnych zakątków świata.
WISŁA
27 lipca – 4 sierpnia
KONCERTY ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 27 lipca – 4 sierpnia g. 17.00
KONCERTY KAPEL
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 27 lipca – 4 sierpnia g. 11.00
KONCERT „MUZYKA ŚWIATA”
estrada na placu Bogumiła Hoffa | 31 lipca g. 17.00
KOROWÓD ZESPOŁÓW 27 lipca g. 15.00
JARMARK TKB plac Bogumiła Hoffa | 27 lipca – 4 sierpnia